• نمایش صفحه شماره 1
 •  استان خوزستان در بخش های رسوبی زاگرس قرارگرفته است  و از پتاسیل فلزی کمی برخوردار است. و دارای پتاسیل مصالح ساختمانی از قبیل گچ،آهک، سنگ لاشه، مواد اولیه آجر و سیمان، شن و ماسه و مخلوط کوهی، سنگ نما (مرمریت) و همچنین کانی های غیرفلزی از جمله سیلستیت، فسفات، بیتومین، سیلیس، صدف آهکی، دولومیت و نمک غنی می باشد. در سال­های اخیر نیز با فعالیت های انجام شده امیدها جهت استحصال فلزاتی نظیر پتاسم، منیزیم و حتی لیتیم از شورآبه ­های ساحلی احیاء شده است. استان خوزستان دارای رتبه سوم از لحاظ داشتن میزان ذخایر معدنی و رتبه پنجم از لحاظ تولید مواد معدنی را دارا می باشد. استان خوزستان از لحاظ ارزش محصولات در جایگاه سیزدهم قرار دارد. استان خوزستان با وجود اینکه از نظر ذخیره و تولید مواد معدنی جایگاه مطلوب و از نظر ارزش تولیدات معدنی جایگاه متوسطی در کشور دارد اما هنوز تا بهره برداری مطلوب از پتانسیل های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد. تاکنون 70 پروژه اکتشافی صورت گرفته که 93 درصد آنها تامرحله اکتشافی بوده است.65درصد اکتشافات مربوط به مصالح ساختمانی بوده است.192معدن فعال و 52 معدن غیرفعال دراستان وجود دارد که بیش از 90 درصد معادن مربوط به مصالح ساختمانی می باشد.

  سنگهای غیرفلزی استان خوزستان:

  سلستیت: از سلستیت برای استخراج استراسیم استفاده می شود. سلستیت در جنوب شرق استان در سازند گچساران قرار دارد .که به صورت دو لایه در این سازند وجود دارد. سلستیت بصورت سین ژنتیک است یعنی همزمان با رسوب گذاری تشکیل شده است. منشأ سلستین دریایی می باشد.

  بیتومین: این ماده همراه گچ و سلستین در سازند گچساران  در شهرهای بهبهان و رامهرمز و مسجد سلیمان دیده می شود. بعضی ها براین باورند که بتومین از سازند آسماری و از طریق شکستگی ها بالا آمده است.

  صدفهای آهکی: از دیگر مواد معدنی استان،‌ صدفهای آهکی موجود در حاشیه خلیج فارس (بخش خوزستان)‌می باشند.

  ذخایر یاد شده با توجه به جزر و مد دریا بصورت نوارهای طویل و متناوب در حاشیه خلیج فارس دیده می شوند که در بعضی از نقاط طول این نوارهای آهکی به بیش از 5 کیلومتر می رسد که شامل صدفهای شاخه نرم‌تنان و غیره و همچنین به همراه درصد متغیری از ماسه‌های تخریبی می‌باشند. بر روی نقاطی آنالیز شیمیائی انجام شده که دال بر وجود مقدار درصد بالای عنصر کلسیم (بیش از 35 درصد)‌ و مقدار فسفر کم (بین 1 تا 5 درصد)‌ بوده است که با مطالعات اکتشافی وسیع‌تری در این محدوده از استان می توان به ذخیره آهکی آلی مناسبی جهت تأمین عنصر کلیسم دانه‌های مغذی طیور دست یافت. درشهرهای هندیجان و آبادان دیده می شود.

  فسفات: دوکانسار مهم دراستان خوزستان وجود دارد که دارای پتاسیل فسفات است. یکی فسفات کوه سفید که در40 کیلومتری باغملک  می باشد این کانسار در سازند پابده به سن ائوسن می باشد قرار گرفته است میزان ذخیره این کانسارتقریبا 17میلیون تن باعیار 6/11 می باشد. کانی اصلی آن آپاتیت می باشد. کانسار دیگر کانسار کوه ریش بهبهان می باشد که این افق هم در سازند پابده به سن ائوسن به شکل عدسی قرار گرقته است. این کانسار دارای میزان 15میلیون تن ذخیره باعیار 11 تا22 می باشد.

  {ادامه این مطلب را در صفحه دوم مشاهده نمایید}

  1 2 3
  لینک های مرتبط با این بخش
   اکتشافات ژئوشیمیایی
   کانسارهای رسوبی
   کانسارهای آذرین
   کانسارهای دگرگونی
   اکتشافات ژئوفیزیکی
   مصالح ساختمانی
   سنگ های قیمتی